Що їдять кролики – види кормів, раціон харчування, харчові норми

Оприлюднено

Що їдять кролики: правила годівлі та раціон

Кожному, хто збирається завести в особистому господарстві цих пухнастих гризунів, важливо знати: що їдять кролики в домашніх умовах. Від режиму харчування і його складу залежить, як швидко стануть вихованці набирати вагу і наскільки будуть здорові. Спробуємо розібратися, чого потребують ці сільгосптварин.

Що їдять кролики

види кормів

Основу кролячого меню складають рослинні корми, які поділяються на підгрупи:

 • зелені, що включають трав'янисті рослини;
 • грубі – якісне сіно, яра солома, гілочки дерев;
 • соковиті – дари садів і городів, силос;
 • концентровані – зернові і комбікорми.

Рослинна їжа – основа кролячого раціону

Також звірів необхідно повністю забезпечити цінними елементами. Тому їм потрібні добавки тваринного походження.

Зелена основа

Головна кроляча їжа, особливо в період від весни до осені – молоді пагони рослин. Це можуть бути:

 • дикорослі трави;
 • бадилля;
 • спеціально посіяні злаки і бобові.

До найпопулярніших сіяним рослинам відносять люцерну, вику, конюшина, овес, жито, ячмінь. У бобових багато протеїнів, але багато їх давати не можна, щоб не спровокувати здуття живота.

Свіжа зелень довговухим необхідна

Дуже люблять довговухі бадилля топінамбура, моркви, буряка, турнепсу, брукви. З листям картоплі слід бути акуратніше, її потрібно додавати в малих обсягах і стежити за реакцією. Помідорні вершки давати гризунам не варто. Бурячиння має послаблюючу впливом: з нею переборщувати теж не слід. Її краще видавати в комплекті з закріплюють дубовим листям, гілочками вільхи, деревієм або окопником. Кроленят буряковим листям годувати не рекомендується.

Сіно в харчуванні кролика

Чверть меню пухнастих вихованців повинні складати грубі корми, багаті клітковиною і швидко викликають відчуття насичення. Основним з них є сіно. Додатково в раціон включають молоді гілочки дерев і чагарників, а також трав'яне борошно.

Краще сіно для кроликів – зелене і ароматне

Недолік грубої їжі визначають по тому, що звірята починають гризти тирсу і прути клітки.

Кращий фураж виходить з тих же рослин, які входять в зелені підгодівлі. Заготовлювати їх треба до цвітіння або в самому його початку. Спочатку рослинність подвяливают на вулиці, потім просушують під навісом з хорошим провітрюванням, щоб вона не загрубіла. Виходить зеленуватий склад з приємним ароматом. У дощ траву скошують в невеликих кількостях і сушать в сараї або на горищі. Зберігають в сухих приміщеннях на дерев'яних полицях в 45-55 см від підлоги.

Важливо! Не слід вести заготовки біля промислових зон або автострад.

Скільки потрібно сіна пухнастим вихованцям?

Кролиці треба 40 кг на зиму плюс по 15 кг на кожного можливого малюка. Дорослим самцям, які не беруть участі в племінному розведенні, потрібно менше. Іноді навіть йде заміна соломою. Але тільки в крайніх випадках, адже навіть у ярої соломи дуже низька поживна цінність.

Кролиця потрібно більше сіна, ніж самцям

Молоді гілки дерев теж можна насушити на зиму. Не рекомендується гілочки берези – вони здатні спровокувати хвороби нирок. Отруйна для довговухих черемха, бузина, волоський горіх, абрикос, крушина, тополя і багно, а також вишня, черешня і зливу, які містять синильну кислоту. Пагони дуба і вільхи допомагають від проносу, але при нормальному самопочутті в великому обсязі їх пропонувати не варто.

Соковиті овочі і плоди

Їх кролики просто обожнюють. І якщо під час літнього періоду великої необхідності в соковитих кормах немає, то з настанням заморозків вони стають вкрай потрібні. Акцент слід робити на коренеплоди, деякі види овочів і баштанних, силос.

Кролики не проти поласувати овочами і фруктами

Які овочі повинні входити в раціон

Кабачками, кавунами, динями, редькою, топінамбур, турнепсом також можна пригощати вухатих вихованців, але вони не так корисні, як ті плоди, що в таблиці. Іноді вихованців підгодовують скибочками яблук, груш та інших фруктів.

Силос наситить вітамінами в зимовий час

На зиму непогано заготовити силос. Він корисний годуючим самкам, збільшує лактацію, а також приріст потомства у довговухих.

До складу зазвичай входять соковиті трави, овочі, бадилля. Ідеальним варіантом буде:

 • 30% морквяного бадилля і кормової капусти;
 • 30% зелених трав;
 • 20% моркви;
 • 20% размятой відвареної картоплі.

Чи не підходять для силосу бурячиння, конюшина, люцерна, лобода, кропива.

Як приготувати силос в домашніх умовах

Крок перший. Оформіть підходяще місце. Це може бути герметична дерев'яна бочка або кругла яма на ділянці глибиною 1,5-2,5 м. Стінки повинні бути прямовисними. Їх, як і дно, промажте глиною або цементом.

Виберіть місце на ділянці

Крок другий. Подрібніть овочі та зелень і утрамбуйте в бочку або яму. Робити це потрібно ретельно, щоб уникнути міхурів повітря і псування продукту.

Подрібніть овочі та зелень

Крок третій. Закрийте верх плівкою або дерев'яним щитом, а потім землею або тирсою (шар не менше 4,5 см). Якщо ви робите глиняну кришку, доведеться періодично підмазувати тріщини, що утворюються при засихання.

Крок четвертий. Склад дозріє через два місяці. Виймайте його рівним шаром з усією поверхні ємності, що не розпушуючи нижніх шарів. Після кожного забору поверхню вкривайте соломою.

Склад буде готовий через 4 місяці

Якість силосу безпосередньо залежить від герметичності і від того, наскільки добре утрамбована маса. Ідеальний склад – жовто-зелений і пахне фруктами. На одну родину вистачає 95 кг силосу.

концентровані кормосмеси

Суміші багаті вуглеводами і білками. Природний варіант такої їжі – якісні зернові культури – злаки і бобові, а також висівки. Штучно створений – різноманітні комбікорми.

Гранульовані концентрати забезпечують максимально повноцінне харчування

Багато злаків і висівок давати не можна, інакше порушиться обмін речовин. Що стосується комбікормів, вони збалансовані, насичені вітамінами і мінералами. Але за вартістю здорожують процес отримання дієтичного м'яса.

Ідеальні для гризунів спеціальні корми: ПК 90-1 для молодняка 1-6 місяців і ПК 93-1 для відгодовування і для малюків до 3 місяців.

Спеціальні гранульовані корми підходять ідеально – тваринки не вибирають з них найсмачніше і харчуються повноцінно. Але і грануляту в середньодобовому раціоні не може бути більше 55%. Без соковитою травички, овочів і сіна не обійтися.

Часто дорослим особинам дають кормосмесь для свиней і телят – вона менш дорога. Пташину пропонувати не можна – в ній присутня черепашка і дрібний гравій.

Їжа тваринного походження, вітаміни і мінерали

Мінеральні і вітамінізовані добавки вкрай необхідні взимку і навесні. Щоб заповнити дефіцит вітаміну А і D тваринкам пропонують риб'ячий жир або аптечні комплекси.

Вітамінні і мінеральні підгодівлі особливо потрібні в холодний період року

Риб'ячий жир потрібно в наступних дозах:

 • дитинчаті – 0,3-0,5 г;
 • дорослої особини – 1 г;
 • вагітної або годуючої кролиці – 3 м

Нестача вітаміну Е заповнюється пророщених зернами, зеленої борошном, дріжджами.

Фосфор і кальцій містить кісткове борошно, кісткова зола, звичайний крейда. З м'ясо-кісткового борошна звірята отримують важливі амінокислоти і частина вітамінів групи В. Скармливают її малими порціями (5-9 г) в складі вологих мешанок.

Сіль – не тільки ласощі, але і життєво важливий елемент

Середньодобова норма солі для малюків становить 0,5-1 г, для дорослих – до 1,5 г, для годуючих самочок – до 3 г. У продажу є особливі брусочки солі – лизунці. Такі мінерально-сольові камінчики просто кріпляться до клітки, і тварини самі вибирають, коли їм потрібно корисне ласощі.

Провізія під забороною

Далеко не вся зелень підходить для харчування довговухих. Важливо відрізняти отруйні рослини і уникати їх навіть при заготівлі сіна.

Деякі трави для кроликів небезпечні

До таких травам відносяться:

 • болиголов;
 • авран;
 • цикута;
 • живокіст польова;
 • дика гірчиця;
 • звіробій;
 • жовтець;
 • наперстянка;
 • молочай;
 • чистотіл;
 • чемериця.

Акуратніше треба бути з картоплею. Позеленілі бульби містять отруйний солонін, їх використовувати не можна. Білокачанна капуста в великих кількостях здатна викликати здуття шлунка, а столовий буряк – діарею. Заборонено людська їжа на зразок ковбас, м'яса, солодощів, супів.

Відео – Годування кроликів в підсобному господарстві

Важливі правила харчування тварин

Незалежно від того, розводять кроликів заради м'яса або шкурки, правильний режим харчування життєво важливий. Вухаті вихованці жують практично постійно, підходячи до годівниці до 30 разів на добу. В силу фізіології і шлунки, і кишечник у них повинні бути постійно заповнені їжею і рідиною. Тому їм краще встановлювати бункерні годівниці і задавати корм про запас. Незвичні страви повинні вводитися поступово, інакше кролики будуть колупатися в ній і розтопчуть по всьому вольєру.

Вухаті вихованці готові харчуватися цілодобово

Щоб дотримати харчові нормативи, потрібно заповнювати годівниці в певний час. Для самок в період лактації і молодняка – 4 рази на день, для дорослих особин – 3 рази.

Щоб у самочки не пропало молоко, додайте в її меню кропиву, кріп, петрушку, а також молочні продукти.

Кролиця-мамам необхідна петрушка і кріп

Крім основної їжі бажано розвішувати пучки сухих трав в вольєрах, наприклад, кропиву, віники з хвойних і облиствених гілок. Також важливо, щоб поїлки завжди були наповнені свіжою водою.

харчові норми

При підборі меню враховується вік і маса звірків, час року, стан здоров'я.

До кожного вихованця потрібен індивідуальний підхід

середньодобовий раціон

Раціон за порами року

Склад харчування в теплий і холодний період сильно відрізняється. Так, у весняно-літній сезон головною частиною меню стають зелень, зерно, молоді пагони і добреоблиствені гілочки. Відсоток грубих і концентрованих сумішей знижується. Взимку зростає потреба в калоріях – потрібно більше поживних концентратів, грубих основ для сумішей.

Годування в теплий період

Влітку головним блюдом в меню стає свіжа зелень і молоді гілки листяних і фруктових дерев. В середньому дорослої особини потрібно 800 г трав і 45 г концентрованої їжі. Якщо є можливість пригощати вихованців свіжими фруктами, не варто її випускати. Найбільш корисними будуть яблука.

Влітку головне блюдо – солодка трава

Першим зеленим ласощами після зими стане кропива. Але просто нарвати і видати кропив'яний пучок можна. Листя потрібно порізати і пом'яти, дати відлежатися для зникнення пекучості. Та й іншу рослинність краще давати трохи підв'яленої: велика кількість щойно зірваної здатне викликати здуття живота.

В кінці літа і восени в меню додають стебла квітів: гладіолусів, нагідок, хмелю, флоксів.

Влітку кролики п'ють дуже багато. Тому потрібно стежити, щоб в поїлках завжди була свіжа вода

Що їдять кролики взимку?

Зимове меню в основному складається з сіна і коренеплодів, довго зберігаються овочів і фруктів (яблук, капусти, гарбуза), кухонних залишків, каш, концентратів з мінеральними добавками. Обов'язкові віники з гілок – або заготовлені з літа, або свіжі хвойні. Якщо їх не розвішувати, кролики стануть гризти підстилку і точити різці про сітку вольєра.

Даєш коренеплоди в зимовому меню!

Взимку корисні вологі мішанки, в які входять:

 • комбікорм і висівки, трохи змочені солоною водою;
 • скибочки коренеплодів і овочів;
 • розмочені зернові;
 • мелені голки хвойних дерев.

Останні є справжнім джерелом вітамінів і покращують якість вовни. Починають їх вводити з 10 г на добу і доводять обсяг до 190 мПри цьому треба робити перерви на 7 днів кожні два тижні.

Всього ж дорослої особини потрібно як мінімум 200 г сухих трав, стільки ж соковитою їжі і 45 г концентрованої. У поїлки взимку краще наливати теплу воду.

Відео – Зимовий корм для кроликів

Тонкощі годування кроленят

Малюки починають вживати дорослу їжу разом з матір'ю десь на 21-у добу після народження. У перший тиждень після відсадження молодняк годують зеленню, тертою морквиною, вареною картоплею. Концентрати дають невеликими порціями.

Відмінності в годуванні дитинчат в різні сезони

Імунна система у молодняка досить тендітна, необхідно ретельно стежити за денним меню підросли кроленят, щоб не втратити все поголів'я.

Харчування представників декоративних порід

Якщо кроликів розводять нема на м'ясо, а для краси, процес годування дещо змінюється. Сам раціон залишається приблизно тим же. У нього також повинні входити свіжа і в'ялена трава, різноманітні дари городів і садів, комбікорми, мінеральні та вітамінні підгодівлі. Але просто спорудити для домашнього улюбленця бункерну годівницю можна. Він разжіреет і проживе недовго.

До декоративних кроликів потрібен особливий підхід

Тут важливо дотримуватися балансу між постійним жуванням і добовими нормами поживних речовин, а також контролювати масу тіла домашнього улюбленця.

Щоб забезпечити природне харчової режим, варто придбати пухнастиків іграшки-годівниці, ускладнюють доступ до їжі і змушують звірка добувати її:

 • кулі з металевого дроту для трави і шматочків овочів (підвісні і катаються по підлозі);
 • пластикові кульки для гранульованого корму;
 • «Їжаки» з гілочок.

Перевага подібних годівниць ще і в тому, що кролик буде зайнятий більшу частину дня, і у нього не залишиться часу на прокази.

Відео – Годування декоративних кроликів

Їжа проти хвороб

Система травлення у цих тварин дуже чутлива. Її дисфункцію може викликати не тільки глистяні інвазії або інфекція, але і неправильне харчування. А це здатне привести до загибелі всього поголів'я.

Їжа повинна містити достатню кількість клітковини, білка і вуглеводів.

До чого призводить незбалансований раціон:

 1. Недолік твердих кормів – до діареї.
 2. Надлишок зеленої трави, особливо бобових, – до здуття живота.
 3. Брак вітаміну D, фосфору і кальцію – до рахіту, проблемам з ростом і вагою, деформації скелета.
 4. Дефіцит і надлишок крохмалю – до кишкових розладів.

Виправити ситуацію здатне виправлення балансу зі зменшенням надлишкових компонентів і збільшенням відсутніх.

Цілющі трави допомагають впоратися з хворобами

Деякі трави позитивно впливають на здоров'я гризунів. Так, полин, цикорій, деревій, пижмо в невеликих кількостях і кріп володіють глистогінним дією, посилюють перистальтику. Для попередження стоматиту дають сухі часникові стебла. Дуже корисний подорожник – він є рослинним антибіотиком.

Від того, чим харчуються довговухі вихованці, залежить загальний стан здоров'я, зовнішній вигляд, розміри, якість вовни і тривалість їх життя. Тому годувати кроликів необхідно відповідно до віку, складаючи збалансоване меню, збагачене вітамінами та іншими цінними елементами. Раціональне годування також необхідно для зниження витрат при відгодівлі на м'ясо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *